OLFSL Pit for Speed – Αγώνας 5ος (RAC, FZ5@FE3)

8 02 2009

Επόμενος αγώνας στην απαιτητική Fern Bay Gold. Μία πίστα  με πολλά τεχνικά σημεία που κρύβουν δευτερόλεπτα και τουλάχιστον 2 σημεία παγίδες ικανά να σε στείλουν εκτός πίστας με το κράνος να φλερτάρει την άσφαλτο και τους τροχούς να ατενίζουν το απέραντο γαλάζιο του ουρανού.

Πονοκέφαλος και η επιλογή αυτοκινήτου αφού είτε το FZ5 είτε το RAC είναι αυτοκίνητα που βολεύονται σε ανοιχτές πίστες με στροφές που τις παίρνεις με όσα, άρα πολύ δύστροπα σε πίστες σα τη FERN BAY.

Σε όλα αυτά ήρθε να προστεθεί και μία αλλαγή των κανονισμών που επέβαλαν τη λήξη των δοκιμών μία ημέρα νωρίτερα από τις μέχρι τώρα Παρασκευές του αγώνα, με τη διαδικασία να λήγει τώρα πια τη τελευταία  Πέμπτη πριν τον κάθε αγώνα.

Η προετοιμασία ξεκίνησε,  ως συνήθως,  σε εντατικούς ρυθμούς και μέσα σε ένα κλίμα ευφορίας αφού τα αποτελέσματα  έφερναν τη GVR πρώτη στη κατάταξη της γενικής  και πολλούς Έλληνες μέσα στη πρώτη δεκάδα,  με τον νικητή του προ-προηγούμενου αγώνα Tzive σε απόσταση αναπνοής από τον πρώτο. Τους περισσότερους οδηγούς τελικά κέρδισε το κεντρομήχανο και δύστροπο αλλά με τη ξυραφένια απόκριση σε οποιαδήποτε εντολή χειρισμού RAC, ενώ και το τεμπέλικο και πλαδαρό σε αίσθηση FZ5 δεν τους άφησε όλους ασυγκίνητους κυρίως λόγω του πλεονεκτήματος σε τελική ταχύτητα….

Οι δοκιμές τελείωσαν… η μέρα του αγώνα έφτασε … η αδρεναλίνη εκτοξεύθηκε στα γνωστά υψηλά επίπεδα … οι παλμοί χτύπησαν κόκκινο.. τα κόκκινα φανάρια έσβησαν και ……..

Pool 1

Οι cbr, tzive και τech κατέλαβαν τη 5η,6η,και 7η θέση αντίστοιχα κερδίζοντας πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος έχοντας όλοι τους έναν πετυχημένο αγώνα κινούμενοι όσο το δυνατόν γρηγορότερα χωρίς περιττά ρίσκα.

Pool 2

Η νίκη ήταν Ελληνική με τον Nick-k να αντικρύζει πρώτος τη καρό σημαία ( αποκλειστικές πληροφορίες του blog αναφέρουν ότι τη πήρε σπίτι του ξεκινώντας εντατικές προπονήσεις προκειμένου να συμμετάσχει στο επόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού ).  Τα Ελληνικά χρώματα και την ομάδα εκπροσώπησαν με επιτυχία και οι mpakakas, uhu, Ghost, makinen και Scoupegt που τερμάτισαν στις θέσεις 7, 10, 12, 13, και 16 αντίστοιχα.

Pool 3

Και η καρδιά του 3ου pool χτυπούσε Ελληνικά με τον Nasoss να σφραγίζει τελικά τη πολύ καλή του προσπάθεια με μία νίκη. Επόμενος Έλληνας ο JRIXM8 που κατατάχθηκε στη 10η θέση. Τυχερός μέσα στην ατυχία του αφού ένας λάθος υπολογισμός τον άφησε χωρίς ίχνος καυσίμου στο τελευταίο γύρο.. κι εκεί που όλα έδειχναν ότι όλη του η προσπάθεια θα πήγαινε χαμένη ήρθε η απόλυτη επίδειξη αθλητικού πνεύματος και ο ορισμός του ευ αγωνίζεσθαι από τον [ZION] Mroziu ο οποίος αντί να εκμεταλευτεί το δώρο της εγκατάλειψης του δικού μας JRIXM8 τον έσπρωξε μέχρι τον τερματισμό. Μαγική στιγμή από έναν συναθλητή που δίδαξε ήθος και αθλητικό πνεύμα θυμίζοντας ότι στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε κάποιες αξίες ζουν και βασιλεύουν.

Ο επόμενος σε αυτό το pool Varwnos πήρε κατάταξη απλά και μόνο επειδή συμπλήρωσε 9 από τους 30 γύρους του αγώνα αφού μία επαφή με τα λάστιχα της τελευταίας στροφής τον οδήγησε σε μία πτήση λίγων δευτερολέπτων και τελικά τουμπαρισμένο στο γρασίδι.

Pool 4

Καλό αγώνα είχε ο  2TRax ( μέχρι πρόσφατα mitsaras) που από τη τελευταία θέση τερμάτισε 6ος ενώ και ο klid  μετά από έναν καλό και ήσυχο αγώνα κατετάγη 7ος.